Terapia kobiet w ciąży i po porodzie

Celem jest dobranie odpowiedniej aktywności kobiet podczas ciąży oraz prowadzenie indywidualnej fizjoterapii po porodzie.

Coraz częściej do gabinetu trafiają kobiety podczas ciąży i po porodzie. Świadczy to o większej świadomości jak i potrzeby w uśmierzaniu bólu. Ciało kobiety w ciąży całkowicie się zmienia. Powiększający się brzuch i piersi zmieniają postawę. Środek ciężkości idzie do przodu, kość krzyżowa ustawia się w przodopochyleniu, pogłębia się lordoza lędźwiowa, powodując napięcia w obrębie miednicy. Rozciągające się mięśnie brzucha jak i napięcie zginaczy stawu biodrowego powodują w perspektywie czasu przeniesienie napięć na całe ciało, łącznie z rozcięgnem podeszwowym i mięśniami podpotylicznymi. Aktywność kobiet w ciąży powoduje szybszy powrót do formy po porodzie, natomiast wymaga to terapii z fizjoterapeutą, który odpowiednio dobierze formę techniki i ruchu, indywidualnie dla każdej kobiety.

Podczas terapii stosujemy m.in.:

Ćwiczenia oddechowe, rozluźnienie przepony,

Ćwiczenia na wzmocnienie mięśni dna miednicy (MDM), niestety które podczas ciąży dosyć mocno się osłabiają, pośladków, mięśnia poprzecznego brzucha, mięśni ramion,

Ćwiczenia kołysania bioder na piłce,

Rolowanie okolicy lędźwiowo-krzyżowej oraz pośladków,

Rozciąganie pleców, klatki piersiowej oraz kończyn dolnych, 

Kinesiotaping.

Po porodzie zwracamy szczególną uwagę na prawidłowe zachowanie się podczas kaszlu/kichania, mikcji, na sprawdzeniu stanu mięśni, na ewentualnym rozejściu mięśni prostych brzucha oraz dostosowujemy odpowiednią aktywność i ćwiczenia dla każdej pacjentki w celu powrotu do poprzedniej formy.