Cechuje się holistycznym podejściem do pacjenta, dlatego działa na uśmierzenie bólu, ale co najważniejsze jest skuteczna w leczeniu przyczyny. Oddziałuje nie tylko na tkankę kostną ale na mięśniową, powięziową oraz nerwową. Jest metodą, którą coraz częściej wybierają zarówno terapeuci jak i pacjenci.
Jest to sposób leczenia dysfunkcji nerwowo-mięśniowo-szkieletowych, oparty na wnioskowaniu klinicznym i wykorzystujący bardzo specyficzne środki fizjoterapeutyczne oraz ćwiczenia lecznicze dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Pierwszym etapem terapii manualnej jest wnikliwy wywiad podmiotowy oraz badanie pacjenta, co pozwala określić dysfunkcje pacjenta. Wbrew ogólnemu przeświadczeniu terapia manualna nie zajmuje się tylko tzw. „nastawianiem kręgosłupa”, ale jest to szereg wykonywanych technik manualnych, które wpływają na wszystkie części układu ruchu pacjenta. Także metoda ta wpływa nie tylko na tkankę kostną, ale również na więzadła, ścięgna, mięśnie i powięź.
W naszym Centrum proponujemy Państwu kilka różnych metod idealnie dobranych do Państwa potrzeb:
Metoda McKenzie
Idealnie sprawdza się w diagnostyce, w szczególności w kontuzjach kręgosłupa. Diagnostyka, według tej metody, pozwala trafnie ocenić przyczyny dolegliwości bólowe kręgosłupa. Terapia wyróżnia się brakiem jakiegokolwiek bólu podczas zabiegu. Sam pacjent pokierowany przez terapeutę swoją generowaną siłą oddziałuje mechaniczne na kręgosłup. Celem tej terapii jest nie tylko ograniczenie lub zlikwidowanie objawów bólowych, ale przywrócenie możliwie pełnej funkcji strukturom generującym ból oraz zabezpieczenie przed nawrotami dolegliwości. U pacjentów leczonych zgodnie z zasadami metody, odsetek osób z nawrotem dolegliwości jest stosunkowo mniejszy niż u pacjentów, u których stosowano inne metody leczenia, oparte na dozowaniu bodźców mechanicznych.
FOI – Funkcjonalna Osteopatia i Integracja
Jest to metoda, która łączy terapię manualną z osteopatią. Opiera się na założeniu, że każdy problem pacjenta, który powstał w aparacie ruchu (np. kontuzja) przekłada się na reakcję całego organizmu człowieka. W takiej sytuacji kompensacyjne mechanizmy ciała, reagującego na kontuzję, są rozprzestrzenione po całym ciele według określonych wzorców. Dlatego w terapii tej nie stosuje się działań tylko w obrębie bolącego miejsca, ale na całym ciele pacjenta zgodnie z ustalonymi łańcuchami przyczynowo – skutkowymi. Dzięki temu terapia rozwiązuje problem kompleksowo i bezboleśnie.
Metoda Ackermanna
Jest ukierunkowanym systemem terapii, którą wyróżnia szczegółowa diagnostyka pacjenta oraz precyzyjna technika leczenia manualnego. Metoda powstała w latach 70-tych, jej głównym celem jest wyeliminowanie przyczyny dolegliwości. Ból kręgosłupa jest najczęściej spowodowany wadliwym ustawieniem miednicy, która powoduje kompensację przemieszczeń, które to korygowane są podczas terapii. Metoda charakteryzuje się bardzo dokładnym i szerokim wywiadem, co pozwala na określenie dysfunkcji, które są poddawane terapii. Leczenie jest bardzo precyzyjne, pozwala na działanie w miejscu przyczyny dolegliwości, odblokowany zostaje tylko i wyłącznie ten segment, który powoduje bóle. Aby terapia była skuteczna ważna jest współpraca pacjenta z terapeutą. Pacjent musi wykonywać zadania podczas zabiegu oraz w codziennym funkcjonowaniu.