Terapia tkanek miękkich

Wykorzystywane są różne techniki manualne, które mają na celu usunięcie napięć i dysfunkcji układu mięśniowo – powięziowego (mięśni, ścięgien, więzadeł, powięzi).

W praktyce fizjoterapeutycznej wykorzystuje się różne metody, oraz techniki mające na celu zniwelowanie napięcia, ale również wzmocnienie części osłabionych. W naszym Centrum spotkają się Państwo z różnymi metodami naszych fizjoterapeutów, które będą dobrane indywidualnie do potrzeb pacjentów. 

 

Masaż Tkanek Głębokich

Jest to bardzo popularna i najczęściej wykorzystywana technika do pracy na tkankach miękkich. Metoda ta opiera się na zasadach tensegracji, a fizjoterapeuta po diagnostyce pacjenta decyduje czy masaż powinien być wykonany na warstwach powierzchownych (w szczególności w stanie ostrym) czy w głębszych ( stan przewlekły). Terapia pacjenta prowadzona jest w sposób celowy i świadomy. Skierowana jest nie tylko na struktury, które są bolesne, ale na przyczynę powstawania bólu. Często opracowujemy całą taśmę anatomiczną. Terapia ta pozwala przywracać prawidłowy rozkład napięcia spoczynkowego mięśni i ich fizjologiczną długość. 

Punkty Spustowe

Terapia ta idealnie sprawdza się przy kontuzjach mięśniowych, u sportowców i osób aktywnych fizycznie. Dodatkowo, pomaga przy bólach, które powstają w stresowych sytuacjach. 

Techniki, które wykorzystuje się, mają za zadanie działać na mięśniowo – powięziowe punkty spustowe, które powstają na skutek uszkodzenia, najmniejszej jednostki budulcowej mięśnia czyli sarkomeru. Objawy bólowe mogą promieniować na cały mięsień a nawet na mięśnie znajdujące się w pobliżu. Terapia polega na odnajdywaniu w poszczególnych mięśniach punktów bólowych i niwelowaniu ich, następnie na rozluźnianiu i rozciąganiu danego mięśnia lub kilku mięśni. 

Terapia Powięziowa

 Techniki, które są wykorzystywane, pasują do każdego pacjenta, niezależnie od wieku czy problemu. Przynosi ulgę w bólu, poprawia ruchomość w stawach oraz wpływa pozytywnie na ogólne funkcjonowanie organizmu. 

Jest to stosunkowo nowa terapia, która sprawdza się przy dolegliwościach bólowych mięśni i stawów. Teoria opiera się na koncepcji taśm anatomicznych opublikowanych przez Toma Myersa. Za popularnością tej metody przemawia możliwość wykorzystania jej zarówno w stanach ostrych jak i przewlekłych. Masaż powięzi opiera się na koncepcji połączenia ze sobą różnych struktur ciała, powięzi i mięśni. Tkanki te ulegają jednak często przeciążeniom i sklejają się ze sobą, ograniczając ruchomość i prowokując stan zapalny. Terapia powięziowa ma za zadanie „odklejenie” złączonych powięzi i mięśni oraz przywrócenie mobilności i elastyczności uszkodzonym tkankom.